Terör belasına çare

Paris’ten sonra Avrupa’nın başkenti Brüksel’i de vuran IŞİD terör saldırısında iki İsveç vatandaşının hayatını kaybettiği açıklandı. Terör işte bu! Sizi nerede bulacağı belli olmaz. Günümüz dünyasında terör tehlikesinden yüzde yüz korunaklı bir yerin olması neredeyse olanaksız.

İnsanlığın bu melun hastalığına karşı bana göre en iyi çözüm, hastalık daha ortaya çıkmadan veya yayılmadan alınacak tedbirlerdir. Bunun da sadece polisiye önlemler ile sınırlı olmaması gerektiği aşikardır.

Bu hastalığa en etkili çare toplum olarak teröre karşı bilinçli olmaktır. Bunun en kısa ve kolay yolu da eğitim. Eğitim derken sadece beyinlerin bilgi ile yüklenmesini kastetmiyorum. Bunun yanı sıra bireyin manevi yapısının da mamur edilmesidir.

Yani eğitimli kişi aklıyla terörün bir çare olmadığını idrak edecek aynı zamanda bir masum kişinin dahi hayatına kast etmenin tüm insanlığı öldürmek kadar ağır bir vebal olduğunu vicdanında hissedecek.

Nitekim terör örgütlerine bakarsanız, insan malzemesini ne aklı ne de vicdanı kalmış, problemler sarmalı içinde bunalan, suça bulaşmış, kin, nefret ve intikam hisleri ile dolu bir insan kümesinden temin ettiğini görürsünüz.

Dolayısıyla, kişisel görüşüm bireyi maddi ve manevi yönleriyle ele alan bir eğitim anlayışının bu terör hastalığına karşı en etkili çözüm olduğu yönünde. Ancak bu eğitim anlayışını başardığımız ölçüde terör tehlikesinden emin olabiliriz.

Yanlış anlaşılmasın, hali hazırdaki eğitim ile bu mücadele yapılmıyor demiyorum, sadece mevcut eğitimin terör hastalığına karşı yeterli gelmediğini söylemeye çalışıyorum. Bu noktada sadece devletlerin değil, sivil toplumun da önünün açılmasının eğitimin teröre karşı daha etkili bir çare olmasına yardım edecektir diye düşünüyorum.

Daha da geç olmadan, demokratik Avrupa’yı hedef alan, açık toplum anlayışına zarar vermeye çalışan terör hastalığına karşı bir eğitim seferberliği şart. Bu seferberlikte öğrenci ve okulla birlikte velinin de eğitim sürecine dahil edilmesi hedefe ulaşmada hız ve istikamet kazandıracaktır.

İyi haftalar diliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir