‘Trump kazanırsa dünya tehlikeli hale gelebilir’

Eski Başbakan Fredrik Reinfeldt, ABD’de önümüzdeki Kasım ayında yapılacak seçimleri Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın kazanması halinde dünyanın daha tehlikeli bir hale gelebileceğini söyledi.

2006-2014 yılları arasında iki dönem üst üste başbakanlık yapan Reinfeldt, cumhuriyetçi aday Trump’un öngörülemez olduğunu bu nedenle de endişe verici olduğunu söyledi. ‘Dünya politikasında istikrar ve devamlılık çok önemli’ diyerek sözlerine devam eden Reinfeldt, ‘ancak şu ana kadar Trump’ın açıklamalarında duygusallık ve uçukluk baskın’ şeklinde konuştu.

Trump’ın son yaptığı açıklamalarında başkan olduğu takdirde ABD’nin Baltık ülkelerini Rusya’ya karşı korumayacağını söylediğini hatırlatan  Reinfeldt, ‘bu basit ve küçük bir olay değil. Trump, Baltık ülkeleri hakkında bir belirsizlik meydana getiriyor ve bunu neden yaptığı benim açımdan belirsiz.’ diye konuştu.

ABD’nin çatışmalar karşısında objektif bir tavır takınmasından dünyanın fayda sağlayacağını sözlerine ekleyen Reinfeldt, ABD yönetiminin kararsız, değişken, duygusal ve agresif hale gelmesi durumunda ise dünya için tehlikeli hale geleceğine işaret etti.

Bu arada Başbakan Stefan Löfven de ABD seçimleri konusundaki tavrını kısa bir süre önce açıklamıştı. ‘İktidarda kim olursa olsun, İsveç her ülke ile iyi ilişkiler kurmak ister’ diyen Başbakan Löfven, ‘ABD’de partilerin seçim kampanyalarına baktığımızda bir parti korku, bölünme ve nefret yayıyor. Diğer parti ise kampanyasını daha çok geleceğe yönelik inanç üzerinden yapıyor. Bundan dolayı Hillary Clinton’un başkan olmasını istiyorum. Bu konu da şüphe yok’ şeklinde konuşmuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir