Türkiye, AB´nin mülteciler için verdiği yardımı nasıl harcayacak?

Die Welt gazetesinde yer alan bir haberde Türkiye’nin mülteciler konusundaki anlaşma çerçevesinde alacağı miktarı nasıl harcayacağı mercek altına alındı.

Deniz Yücel imzalı habere göre Türkiye alacağı miktar ile resmi manada istediğini yapamayacak. En azından vaat edilen ilk miktar olan 3 milyar Euro’yu sadece mültecilerin entegrasyonu için kullanabilecek. Bu miktar da proje bağlamında verilecek ve AB tarafından nasıl harcandığı denetlenecek.

Bununla birlikte Yücel, Türk hükümetinin bu projeleri kendisine yakın olan sivil toplum örgütlerine verebileceğini düşünüyor ve şu öngörüde bulunuyor: “Hükümete yakın mafya babalarının olduğu bir ülkede bu şaşırtıcı olmaz.”

AB milyarlarının teslim edilebileceği kuruluşlara aday olarak İnsan Hak ve Hürriyetleri Yardım Vakfı’nı (IHH) gösteriyor. Haberde her ne kadar bunun bir spekülasyon olduğu kabul edilse de, geçmişte Almanya’da bağış paralarıyla yapılan dolandırıcılıklara örnek olarak Deniz Feneri davası hatırlatılıyor ve bu paraların AKP’ye aktarıldığına dikkat çekiliyor. Yücel’e göre ortada para sızdırma iradesi varsa bir yolu bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir