Türkiye’deki darbe girişimini kınadı, itidal çağrısı yaptı

Dışişleri Bakanı Margot Wallström bir yandan Türkiye’deki darbe girişimini kınarken diğer yandan girişim sonrası yaşanabileceklerden endişe ettiğini söyledi.

İsveç Radyosu’nun (SR) haberine göre Bakan Wallström: ‘askeri darbe hiçbir siyasi problemi çözmez,çözemez’ şeklinde konuştu. Türkiye’deki darbe girişimini kınayan ve ülkesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek veren AB ile aynı çizgide olduğunu belirten Wallström bununla beraber Türkiye’nin bir an önce anayasal düzene dönmesini umduğunu söyledi. Darbe girişiminin Erdoğan’ın elini güçlendirdiğine dikkat çeken Bakan Wallström, Erdoğan’ın anayasayı değiştirmesinden ve ifade özgürlüğünü daha da kısıtlamasından endişe ettiğini söyledi.

Bakan Wallström, Pazartesi günü AB dışişleri bakanları ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir durum değerlendirmesi yapacaklarını sözlerine eklerken Türkiye’nin Suriye krizi, mülteci meselesi  ve Kıbrıs konusu nedeniyle önemli bir siyasal aktör olduğunu, bu nedenle iyi ilişkilerin korunması gerektiğinin altını çizdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir