Yeni kuşaklar için

İsveç, iklim politikası konusunda dünyada örnek bir model yolunda hızla ilerliyor. Haber şu:  ‘İsveç hükümeti gelecekteki tüm hükümetlerin ‘güvenilir bir iklim Politikası’na sahip olması ve sera gazı salınımının 2045 yılına kadar sıfırlanmasını hedefleyen yeni bir ‘çerçeve yasa tasarısını’ açıkladı.

Sosyal Demokrat Partili Başbakan Stefan Löfven ve Yeşiller Partili İklim Bakanı Isabella Lövin tarafından düzenlenen ortak basın toplantısı ile açıklanan yasa tasarısının Mart ayında Parlamentoda görüşülmesinin ardından 2018 yılında yürürlüğe girmesi hedefleniyor.

Hazırlanan yasa tasarısında, gelecekte göreve gelecek her hükümetin çerçeve yasa uyarınca iklim politikası için bir eylem planı geliştirmesi ve bu konudaki ilerlemenin her yıl Parlamentoya rapor edilmesi öngörülüyor.’

Sera gazı salınımlarının 2045 yılına kadar sıfırlanması hedefi aşırı sağcı İsveç Demokratları Partisi haricinde parlamentoda temsil edilen partiler arasında sürdürülen tartışmaların sonunda belirlenmiş.

Basın toplantısında yasa tasarısı ile ilgili açıklamalarda bulunan İklim Bakanı Isabella Lövin “İklim yasası hükümetlerin saydam bir iklim politikası izlemelerini öngörüyor. İklim politikası önceliklerinin göz ardı edilmesi suç unsuru taşıyacak. Bu iklim politikasının uygulanıp uygulanmadığının denetlenmesinde kolaylık getiriyor ve sorumlular sorgulanabilecek” dedi.

Politikacıların yasa hükümlerine uymamaları durumunda nasıl cezalandırılabileceklerine yönelik bir soruya Başbakan Löfven “Bu hedeflerin uygulanmaması durumunda sonuçta Parlamento sorumlu, hükümetleri Anayasa Komisyonu’nda sorgulayabilecek” diye cevapladı.

Başbakan Löfven ‘Peki, bu yasayı niçin çıkarıyorsunuz sorusuna ise ‘bu yasayı gençlerimiz, çocuklarımız ve torunlarımızın geleceği için çıkarıyoruz’ şeklinde cevap verdi.

Dolayısıyla bu ülkenin gelecek kuşakları kendilerini iklim politikaları konusunda dünyada bir numara ve örnek bir ülke olarak bulacaklar. Ve tabii ki kendilerine temiz ve örnek bir ülke bırakan seleflerini minnetle anacaklar.

Temiz bir çevre hedefiyle çıkarılacak bu yasanın şimdiden tüm dünyaya örnek olması temennisiyle iyi haftalar diliyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir