Yeni mülteci yasası yürürlüğe girdi

İltica sürecini zorlaştıran yeni mülteci yasası bu gün yürürlüğe girdi.

Parlamento tarafından büyük çoğunlukla onaylanan yeni mülteci yasası bu gün itibariyle geçerlilik kazandı. İltica sürecini zorlaştıran yasa, iltica başvurusu kabul edilen mülteci haklarında önemli kısıtlamalar öngörüyor. Yasa kapsamında 24 Kasım 2015 tarihinden sonra iltica başvurusu yapanların daimi oturum almaları oldukça zorlaştı. Diğer taraftan daimi oturum yerine 3 yıllık oturum verilecek mültecilerin oturum süresi geldikleri ülkede tehlikenin devam etmesi halinde uzatılabilecek, ekonomik olarak kendi kendilerini ayakta durabileceklerini ispatlamaları halinde ise oturumları daimi statüye çevrilebilecek.

Bununla beraber iltica başvuru kabul edilen mültecilerin aile birleşimi yapabilmeleri için gerekli şartlar zorlaştırıldı. Malmö Üniversitesi Siyaset Bilimi profesörlerinden Anders Hellström, ‘daha önceleri İsveç mültecilere karşı oldukça cömertti ancak şimdi iltica oldukça zorlaştırıldı’ şeklinde değerlendirmede bulundu.

İnsan Hakları Örgütleri tarafından eleştirilen yasa, ‘uygarlığımızın temellerini tehdit ediyor’ şeklinde eleştirilere maruz kalıyor.

Bu arada bu yıl Temmuz ayına kadar iltica başvurusunun geçtiğimiz yıla göre oldukça azaldığı ve 16,800’e kadar düştüğü belirtiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir