Yetişkin bir kız, ailesi tarafından zorla evlendirilebilir mi?

Sevgili Ümit Burcu!

Meslek eğitimi yapıyorum. Evliliği henüz düşünmüyorum. Hazır da değilim. Fakat ailem akrabalarımızdan birisinin oğluyla evlendirmek için beni ikna etmeye çalışıyor. Bu konuda zorlamaya ve tehdit etmeye bile başladılar. Akrabamız, fakat bu çocuğu fazla tanımıyorum. Bir heyecan duymuyorum. Bu evliliğe sadece ailemin baskısıyla ‘evet’ diyeceğim. Böyle bir evlilikte mutlu olabilir miyim? GONCA GÜL

Sevgili Gül kızım!

Şu an goncasın. Gül olmadan solmak üzeresin. Güller solmasın, hep taze kalsın. Çok saf ve berrak duygular taşıyan masum bir kalbin var. Evliliğin ne olduğu bilinmeden ve evliliğe hazır olmadan kesinlikle evlenilmez. Ne demişler: “Zorla güzellik olmaz.” Hem daha sen meslek eğitimini bile bitirmemişsin. Ruhen de hazır değilsin. Özellikle de genç bir kız, sevmediği ve tanımadığı kişiyle akrabası da olsa evlendirilemez. Bu konuda zorlanamaz. Aile büyükleri bunu kesinlikle bilmelidir. Çocuklarının istikbali ile oynamaya hakları yoktur. Ailene kesin olarak böyle bir evlilik istemediğini söyleyip onlarla açık açık konuşman lazım. Akraban olabilir fakat bu yeterli değildir. Tanımadığın birisiyle problemler yaşayabileceğini anlatmalısın. Bu konuda, çevrenizdeki saygın kişilerden yardım iste, ailenle konuşsunlar.

İşin dini yönüne bakacak olursak şöyle bir durumla karşı karşıyayız: Ensar’dan Hidame’nin kızı Hansa, Hz. Âişe’nin huzuruna girer ve şu şikâyette bulunur: “Babam, itibarını artırmak için beni kardeşinin oğlu ile evlendirdi. Ben ise istemiyorum.” Hazret-i Âişe, “Resulullah (sas) gelinceye kadar bekle.” diye oturtur. Resulullah (sas) teşrif edince, Hz. Âişe durumu ona anlatır. Resulullah (sas) hemen kızın babasını çağırtır ve evlenme yetkisini kıza verir. Bunun üzerine Hansâ, Resulullah’a (sas) şöyle der: “Yâ Resulallah! Ben babamın yaptığı bu nikâhı kabul ediyorum, ancak babaların, kızlarına evlilikte böyle yetkisinin olmadığını bildirmek istedim.” (Neseî, Nikâh: 36) Burada babaların yetkisinin alınmasından maksadın, kızlarını zorla evlendiremeyeceklerini anlıyoruz. Zorlama, rızayı ortadan kaldırdığından sağlıklı bir evlilik olmamaktadır.

Senin veya birilerinin ailenize şunları anlatması gerekir: Zorla yapılan evlilikler depresyonlara, intiharlara ve kronik psikosomatik hastalıklara neden olabilmektedir. Aileniz böyle bir yanlışta ısrarcı olmasınlar. Yapılan araştırmalarda zorla yapılan evlilikler sağlığa zarar vermektedir. İstenmeden yapılan evlilik sonucu olarak kızlar, çoğu kez okul ve meslek eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalmaktadırlar. Senin de bırakmayacağını kimse garanti edemez.

Güzel Gonca!

Âşık olmadan, sevmeden ve bir de zoraki yapılan evliliklerde mutluluk olmuyor. Anne-babanın bu hatadan döneceklerini, seni zorlamayacaklarını ümit ediyorum. Yüzünden tebessüm, gönlünden mutluluk eksik olmasın kızım.

BİZE YAZIN

E-mail: haberisvec@hotmail.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir