Otonom araç ve cihazların güncel hayatımızı kolaylaştırmasının yanı sıra güvenlik açısından da bizleri daha ileriye taşıması amaçlanıyor.

Dubai polis departmanı önümüzdeki yıllarda kullanmayı düşündüğü yeni ‘otonom devriye araçlarını’ tanıtırken yüz tanıma sistemine özellikle vurgu yapıyor.

Sürücüsüz halde devriye gezen bu araçlar eşzamanlı olarak polis merkezi ile bilgi alışverişinde olup 360 derece görüş açısına sahip kameraları ile etrafındaki yüzleri de tanıyıp suçluların yakalanmasına yardımcı olmayı planlıyor.

2016 sonunda Berlin’de 12 kişinin hayatını kayıp ettiği saldırıda kamyonla insanların arasına dalan saldırgan daha sonra kalabalığın arasına karışıp izini kaybettirmeyi başarmıştı.

Bu yaz aylarında Berlin Südkreuz tren istasyonunda test aşamasına girmesi planlanan yeni yüz tanıma sistemine sahip sabit güvenlik kameraları sayesinde tanınan bir yüz ülkenin tamamında faaliyette olan diğer kameralar ile eş zamanlı takip edilebilecek.

Suçlu veya sabıkalı kişiler polis tarafından aranıyor ise bu teknoloji yürürlüğe girdiği ve yaygınlaştığı andan itibaren sokakta rahat dolaşmaları imkansız hale gelecek.

İngiltere de geçtiğimiz günlerde polis tarafından aranan bir kişi kalabalığın ortasında kullanılan yüz tanıma sistemi sayesinde tespit edilip yakalanmıştı.  FATİH ÇAVGA