Zorunlu askerlik geri geliyor, neden mi?

Dünyada aşırılık revaçta. Buna paralel olarak dünya politikasında nasyonalist söylemler dikkat çekici şekilde artıyor. Pek tabii olarak bu söylemler karar alıcı mekanizmaları etkiliyor.Nitekim bu etkiyi alınan somut kararlar muvacehesinde aşikâr bir şekilde yakından anlayabiliyorsunuz.

Bu çerçevede örneğin modernitenin önden giden atlısı olarak gördüğüm İsveç’te alınan son kararlardan birini değerlendirmek istiyorum:

Haber şu şekilde: İsveç 2010 yılında kaldırdığı zorunlu askerlik uygulamasını yeniden başlatıyor: Hükümetin adına araştırma yaptırarak bir rapor hazırlayan Annika Nordgren Christensen, “İsveç ordusunda subayların sayısı tehlike sınırına yaklaşmıştır” diyerek ordunun kısa zaman dilimi içerisinde yaşayabileceği zorluklara dikkat çekiyor.

Rapor sahibi Christensen, hükümetin 2017’nin ilk üç ayında tüm silah altına alınacak gençlere çağrı yaparak silah altına almasını öneriyor. Çağrı 1 Temmuz 2017 tarihinden yapılacak ve temel eğitim 1 Ocak 2018’den itibaren başlayacak. Ayrıca 1999 ve 2000 doğumlulardan askerliğini yapmaya engel durumu olmayanların zorunlu silah altına alınmasını öngörülüyor.

Aslında 2010 yılında kamuoyu yoklamaları halkın zorunlu askerliğin kaldırılmasına çok fazla destek vermediğini gösteriyordu. Buna rağmen merkez sağ tandanslı ittifak hükümeti zorunlu askerliği kaldırmayı uygun buldu. Konjektür de buna izin veriyordu.

Bana kalırsa aşırılığın yükselmesi ve nasyonalist söylemlerin artmasıyla dünyada tehdit algısı değişti ve ülkeler daha fazla güvenlik arayışına girdiler. Bu değişen konjektürün bir sonucu olarak da İsveç hükümeti yeniden zorunlu askerliği yeniden geri getiriyor. Bir anlamda dünyada değişen şartlar İsveç’i böyle bir karar almaya zorladı diye düşünüyorum.

Aşırılığın vaat ettiği yeni dünya işte bu! Yeniden silahlanma yarışı, yeniden askeri mücadele, yeniden gerilim, yeniden problem…  Neylersin ki bazen insanlar barışı değil savaşı, huzuru değil gerilimi, kanaati değil hırsı… vs. tercih ediyor.  Aşırılığın egemen olmadığı bir dünya dileğiyle iyi haftalar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir